Administrator
Odsłony: 8676

1) Molo w Międzyzdrojach

2) Woliński Park Narodowy

3) Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego

4) Rezerwat i zagroda pokazowa żubrów

5) Jezioro Turkusowe

6) Wzgórze Gosań

7)  Wzgórze Zielonka

8) Przystań Marina Wicko-Zalesie

9) Bunkier Muzeum Broni V-3

10) Gabinet Figur Woskowych

11) Promenada Gwiazd


Molo w Międzyzdrojach

molo miedzyzdroje mini

Jedną z największych zalet plaży w Międzyzdrojach jest molo, które sięga w morze na 395 m. Tradycje międzyzdrojskiego mola sięgają roku 1906, w którym to 1 lipca uroczyście otworzono mierzącą wtedy 300 metrów konstrukcję. Od tamtego czasu, molo wielokrotnie niszczone było przez sztormy panujące na Bałtyku. Obecne molo powstało w dwóch etapach: I część o długości 120m została oddana do użytku w 1996 roku , II etap rozbudowy - przedłużenie mola do długości 395m - zakończył się pod koniec 2004 roku. Od marca 2005 międzyzdrojskie molo jest udostępnione turystom (wstęp bezpłatny). Roztacza się z niego przepiękny widok na morze i okolice. Przy wejściu na molo znajdują się charakterystyczne dwie białe, ozdobne wieżyczki. Przed molem znajduje się pasaż handlowy, w którym mieszczą się rozmaite knajpki i pizzerie, a pod nim bardzo popularna dyskoteka. Na końcu funkcjonuje przystań dla turystycznych statków, które wypływają stąd do Świnoujścia i niemieckich nadmorskich miejscowości: Ahlbeck, Heringsdrof.


Woliński Park Narodowy

orzel bielik mini

Woliński Park Narodowy położony na terenie wyspy Wolin stanowi niewątpliwie jedną z największych atrakcji turystycznych Międzyzdrojów. Na obszarze Parku (i w sąsiedztwie jego granic) znajdują się ślady pozostałości grodzisk i miejsc związanych z osadnictwem z czasów historycznych. Park posiada dobrze rozwiniętą infrastrukturę zagospodarowania turystycznego: Centrum Edukacyjno-Muzelane przy dyrekcji parku w Międzyzdrojach, Zagrodę Pokazową Żubrów (ok. 1,5 km na wschód od Międzyzdrojów), 4 punkty widokowe, 3 miejsca postojowe oraz sieć szlaków turystycznych i ścieżek dydaktycznych (łącznie ok.50 km). Szczególnie licznie odwiedzane miejsca to: Jezioro Turkusowe o specyficznym zabarwieniu wody, Zagroda Pokazowa Żubrów oraz w pobliżu Międzyzdrojów punkty widokowe „Gosań" i „Kawcza Góra". Na rozległą panoramę rozlewisk delty Świny oraz Zalewu Szczecińskiego malowniczy widok roztacza się ze Wzgórza Zielonka koło Lubinia.


Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego
muzeum przyrodnicze mini

Trzon Muzeum Przyrodniczego stanowi 5 sal wystawienniczych. Ekspozycje stałe prezentują piękno i niepowtarzalność przyrody Parku, bogactwo fauny i flory (między innymi ptactwo Wstecznej Delty Świny z największą w polskich muzeach kolekcją samców batalionów w szacie godowej, reprezentatywne dla fauny Wolina ssaki leśne, a także zwierzęta wodnych ekosystemów Parku), budowę geologiczną wyspy oraz bursztyn bałtycki. Wystawa "Przyroda Wolińskiego PN" to realistyczne dioramy, przedstawiające zwierzęta w ich naturalnych środowiskach. Duża część przestrzeni wystawienniczej poświęcona jest fotografii przyrodniczej, rzeźbie i malarstwu. Dzieła sztuki bardzo dobrze komponują się z wystawiennictwem przyrodniczym, stanowiąc jego doskonałe uzupełnienie. Założeniem jest łączenie i wzbogacanie przyrodniczych aspektów ekspozycji o dzieła sztuki - wytwór rąk ludzkich. W kasie muzeum można kupić liczne wydawnictwa turystyczne: foldery, przewodniki, widokówki, mapy. Obok muzeum znajduje się stała ekspozycja pary żywych orłów bielików (symbol Wolińskiego Parku Narodowego).

Godziny zwiedzania:
1.V-30.IX: od 9.00 do 17.00 codziennie z wyjątkiem poniedziałków
1.X-30.IV: od 9.00 do 15.00 codziennie z wyjątkiem niedziel i poniedziałków


Rezerwat i zagroda pokazowa żubrów
zubry miedzyzdroje mini

Zagroda pokazowa żubrów zajmuje powierzchnię 28 ha. Oddalona jest od centrum Międzyzdrojów o około 1,3 km (30 minut pieszej wycieczki). Żubry mają do swojej dyspozycji wybieg o powierzchni 20 ha Za ogrodzeniem ustawiono tarasy widokowe, a wejścia strzeże ozdobna brama. Na tak przygotowany teren przywieziono w lipcu 1976 roku cztery żubry z Borek i Białowieży: krowę "Pominę", byka "Podskakiewicza" oraz dwie jałówki "Pompeję" i "Podwyżkę". Obecnie większość zwierząt żyjąca na terenie żubrowiska tu właśnie się urodziła. Przeciętnie co roku rodzi się 1-2 cieląt. W różnych okresach liczba żubrów wahała się od 6 do 12. Obecnie wynosi 7. W zagrodzie pokazowej spotkać też możemy w odrębnej siedzibie osłabione, chore lub osierocone sarny i dziki. Gdy jest to możliwe, po dojściu do zdrowia, zwierzęta te wypuszczane są na wolność. Stałymi mieszkańcami zagrody są również orły bieliki. Dla przykładu bielik o imieniu Jurand nie zostanie wypuszczony na wolność, ponieważ urodził się ślepy i nie dałby sobie rady w naturalnym środowisku. Wszystkie zwierzęta mają zapewnioną stałą opiekę, również weterynaryjną. Na terenie Zagrody Pokazowej Żubrów znajdują się dla wygody turystów: ławki, stoły, wiata (możliwość posilenia się, odpoczynku), pomosty widokowe, także dla niepełnosprawnych oraz toalety.

Godziny zwiedzania:
1.V-30.IX: od 10:00 do 18:00 codziennie z wyjątkiem poniedziałków.
1.X-30.IV: od 8:00 do 16:00 codziennie z wyjątkiem niedziel i poniedziałków.


 Jezioro Turkusowe

jezioro turk mini

Jezioro Turkusowe, zwane także jeziorem Szmaragdowym, zaliczane jest do najpiękniejszych jezior Wolińskiego Parku Narodowego. Położone jest na wyspie Wolin, we wsi Wapnica w gminie Międzyzdroje. Jezioro swoją nazwę zawdzięcza turkusowemu kolorowi wody, która nadaje mu niepowtarzalny charakter i jednocześnie stanowi magnez przyciągający niezliczone rzesze turystów. Ta bajeczna turkusowa barwa powstaje na skutek odbicia promieni świetlnych od wody zawierającej związki wapnia oraz białego wapiennego dna jeziora, będącego pozostałością po działającej tu do lat 50-tych odkrywkowej kopalni kredy. Jezioro Turkusowe otoczone jest licznymi wzniesieniami Lubińsko – Wapnickimi, porośniętymi lasem oraz śródziemnomorską roślinnością. Na jednym z tych wzniesień zwanym Piaskowa Góra znajduje się punkt widokowy, z którego rozciąga się przepiękny widok na jezioro oraz malowniczo położoną Wapnicę i Lubin.


 Wzgórze Gosań

wzgorze gosan mini

Punkt widokowy "Góra Gosań” jest jedną z licznych atrakcji Międzyzdrojów cieszących się wśród turystów dużą popularnością. Góra Gosań (95 m n.p.m.) to najwyższe wzniesienie polskiego wybrzeża i jednocześnie jeden z ładniejszych krajobrazowo jego fragmentów. Usytuowana na terenie Wolińskiego Parku Narodowego jest jednym z czterech punktów widokowych jakie znajdują się w tym Parku. Zdobycie szczytu wzgórza nie należy do rzeczy trudnych, jednak po przebyciu około 300 metrowego odcinka jaki prowadzi od podnóża góry, zadyszki dostają również najbardziej doświadczeniu turyści. Warto podjąć to małe wyzwanie, choćby tylko dlatego, aby móc podziwiać najcenniejsze walory przyrodnicze Parku. Jednak prawdziwą nagrodą jest wspaniały i zadziwiający widok ukazujący rozległą panoramę Zatoki Pomorskiej.


 Wzgórze Zielonka

wzgorze zielonka mini

Wzgórze Zielonka (81 m n.p.m.) położone w pobliskiej miejscowości Lubin oddalonej od Międzyzdrojów niespełna 5 km jest kultowym miejscem licznie odwiedzanym przez turystów. Na szczycie wzgórza znajduje się punkt widokowy, który jest jedynym miejscem w Polsce skąd jednocześnie widać Deltę Wsteczną rzeki Świny, Zalew Szczeciński, wody Jeziora Wicko Wielkie oraz Morze Bałtyckie. Widoczny jest także malowniczo położony Lubin a w oddali Świnoujście. Przy sprzyjającej pogodzie widoczne jest również niemieckie miasteczko Ahlbeck leżące w nadmorskim pasie, tuż za Świnoujściem. O niezwykłości i atrakcyjności Wzgórza Zielonka świadczy chociażby fakt, iż widok jaki się z niego rozpościera, został uznany przez Międzynarodowe Towarzystwo Przyjaciół Przyrody "Krajobrazem roku 1993/94”. Warte podkreślenia jest to, iż obszary wyspiarskie Świny zaliczane są do tzw. „europejskich ostoi ptaków”.


Przystań Marina Wicko-Zalesie

marina wicko mini

Przystań Marina Wicko położona jest nad Zalewem Szczecińskim w akwenie jeziora Wicko Małe, w miejscowości Zalesie 2 kilometry od Międzyzdrojów (na Wyspie Wolin). Pobliskie Międzyzdroje z licznymi atrakcjami oraz spokój, cisza i piękno Wolińskiego Parku Narodowego sprawiają, że warto odwiedzić to miejsce.Marina Wicko to dobre miejsce postoju podczas żeglugi. Przystań posiada 10 miejsc przystosowanych do cumowania jachtów przy jednym dużym i dwóch małych pomostach. Przy pomostach jachty cumują burtami. Głębokość basenu portowego waha się od 1,2 do1,5m.Na terenie przystani znajdują się miejsca na ognisko, grilla, ławki i stoliki, boisko do siatkówki oraz wypożyczalnia sprzętu pływającego.


 Bunkier Muzeum Broni V-3

bunkier muzeum v3 mini

Obok przystani znajduje się Muzeum Bunkier V3 - jedyna w Polsce ekspozycja tajnej broni niemieckiej V-3, z okresu II wojny światowej. Dziś- 61 lat po wojnie, celem ekspozycji zlokalizowanej na byłym, tajnym poligonie doświadczalnym w Międzyzdrojach - Zalesiu, jest ukazanie ciekawostek militarnych, które miały zmienić tok wojny. Ekspozycja jest niezwykła, gdyż jest umiejscowiona w bunkrze, gdzie były składowane pociski V-3. W pobliżu bunkra znajdują się pozostałości stanowisk ogniowych tych pocisków. Przy muzeum znajduje się Punkt Informacji Turystycznej Wolińskiego Parku Narodowego, gdzie prezentowana jest oferta i ciekawostki przyrodnicze Parku.


Gabinet Figur Woskowych
figury wosk mini

Gabinet Figur Woskowych w Międzyzdrojach jest naprawdę nie lada atrakcją. Niektóre z około 40 (ich liczba ciągle rośnie) uwiecznionych w wosku sław wyglądają jak żywe, ( oświetlenie dodatkowo potęguje ten efekt ) a w razie wątpliwości przy większości umieszczono tabliczki.
Jest Schrek, gwiazda filmowa z ogromnym biustem, człowiek z dużymi stopami, Hitler, Jan Paweł II, Albert Einstein, Zeus czy choćby największy terrorysta naszych czasów, Osama Bin Laden. Ogromne wrażenie robią figury przedstawiające niezwykle wyglądających ludzi. Można pomyśleć, że są one tworem wyobraźni artysty, który je wykonał.
Jednak z plansz opisowych dowiadujemy się, że ci dziwnie wyglądający ludzie żyli naprawdę! Trzyoki urodził się w XIX wieku w Londynie. Kochał grać w pokera. Rozstaw jego oczu dawał mu możliwość widzenia w polu 180 stopni, co pomagało mu w grze, gdyż rywale nie mogli pozwolić sobie na karciane oszustwa. Z kolei czterooki człowiek żył w Anglii w Krikland. Miał doskonały wzrok i każdym okiem mógł ruszać osobno w różne strony. Niesamowita jest także figura przedstawiająca Enni – kobietę, która żyła w XIX wieku w Islandii. Rozwijała się normalnie, gdyby nie to, że zamiast nosa, miała ryjek. W wieku dojrzałym wyszła za mąż i urodziła zdrowe dzieci. Tuż obok stoi figura mężczyzny z głową - pasożytem. Nazywał się Paskuale Inona. Obie jego głowy miały wspólny mózg, więc głowa - pasożyt nie spełniała samodzielnie żadnych funkcji, jedynie mrugała i poruszała ustami. Gdy człowiek ten jadł, na twarzy pasożyta pojawiało się zadowolenie.


Promenada Gwiazd
parada gwiazd mini

Promenada Gwiazd - na słynnym deptaku pozostawiły odcisk swojej dłoni słynne osoby ze świata kultury. Promenada nadmorska - Miejsce spacerów, przy którym ulokowanych jest wiele punktów gastronomicznych i sklepików z pamiątkami.Promenadą Gwiazd i znajduje się w Międzyzdrojach. Znajduje się ona nieopodal plaży i bardzo eleganckiego hotelu a także mnóstwa butików.
Od 1996 roku w Międzyzdrojach odbywa się Wakacyjny Festiwal Gwiazd, podczas którego najbardziej zasłużeni polscy aktorzy odciskają swoje dłonie w pamiątkowych płytach, które znajdują swoje miejsce wśród płyt chodnikowych.Nie ma chyba pory roku podczas nie byłoby w Międzyzdrojach turystów robiących sobie pamiątkowych zdjęć przy płytach z odciskami dłoni, lub przymierzających swoje dłonie do odcisniętych przez aktorów