Administrator
Odsłony: 7242

Szlaki rowerowe
szlaki rower mini

Także amatorzy dwóch kółek znajdą w Pogorzelicy coś dla siebie. Gmina Rewal wyznakowała w okolicy gęstą sieć szlaków rowerowych. „Leśnym Duktem” poznać można najbliższe okolice miejscowości. Znakowany na żółto szlak okrężny rozpoczyna się i kończy w Pogorzelicy i wiedzie przez sąsiednie kompleksy lasów sosnowych. Daje on możliwość obcowania z pięknem natury. Z kolei do Niechorza można dojechać korzystając ze szlaku Śladami Rybołówstwa Morskiego. Wiedzie on mierzeją oddzielającą jezioro Liwia Łuża od Bałtyku. Samo jezioro poznać można okrążając je zielonym szlakiem Liwia Łuża. Poruszamy się najpierw wzdłuż linii kolejki wąskotorowej do Niechorza a następnie na południe brzegami zbiornika z powrotem do Pogorzelicy.

 

SZLAKI ROWEROWE:

1)(8)Szlak „Jeziora Liwia Łuża” – pętlowy, kolor zielony

2) (5)„Wschodni Szlak Łącznikowy” – liniowy, kolor czarny

3) (7)Śladami Rybołówstwa Morskiego - liniowy, kolor czerwony

4) (6)Śladami Historii Niechorza - liniowy, kolor niebieski

5) (4)Rewalska Kraina Słońca

6) (9)Leśnym Duktem - pętlowy, kolor żółty

7) (3)Śladami Zabytków Architektury - pętlowy, kolor czerwony

8) (2)Zachodni Szlak Łącznikowy - liniowy, kolor czarny

9) (1)Letniskowy Szlak Pobierowa - pętlowy, kolor niebieski

 


 (8)Szlak „Jeziora Liwia Łuża” – pętlowy, kolor zielony

Szlak poprowadzono wokół przybrzeżnego jeziora Liwia Łuża

08_szlak_mini.jpg

Przebieg szlaku:
0,00 Niechorze, dworzec Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej i dworzec PKS. Początek (koniec) szlaku. Jazda w kierunku zachodnim ul. Kolejową.(8,80)
0,40 Niechorze, skrzyżowanie ul. Kolejowej z ul. Trzebiatowską. Skręt w lewo w ul. Trzebiatowską.(8,40)
0,70 Niechorze, ul. Trzebiatowska przechodzi w ul. Łąkową. Jazda na wprost ul. Łąkową (bruk przechodzi w drogę gruntową).(8,10)
2,20 Most na Kanale Lądkowskim. Przejazd przez most i po ok. 400 m. przejazd przez most przy przepompowni. Nadal jazda drogą gruntową.(6,60)
3,75 Dojazd do zabudowań wsi Skalno, wjazd do wsi i jazda drogą brukową.(5,05)
3,90 Skalno, skrzyżowanie (przy krzyżu przydrożnym). Skręt w lewo na drogę asfaltową.(4,90)
5,40 Dojazd do Pogorzelicy, skrzyżowanie, skręt w lewo (skośnie) w kierunku centrum.(3,40)
5,70 Pogorzelica, przejazd kolejowy (po prawej stronie zabytkowy dworzec kolejowy – punkt 0 szlaku „Leśnym Duktem” – możliwość zmiany trasy). Za przejazdem skręt w lewo na drogę gruntową. Jazda drogą wzdłuż toru kolejowego. (3,10)
7,40 Przejazd przez most na Kanale Liwia Łuża. Pierwsze zabudowania Niechorza, ul. Jeziorna. Po prawej stronie mijamy ogólnodostępny kompleks sportowy w którego skład wchodzą boisko naturalne i sztuczne, 4 korty tenisowe, 2 boiska do koszykówki i siatkówki oraz skate park. Następnie mijamy położoną obok budynku szkoły halę sportową z kompleksowo wyposażoną siłownią.(1,80)
8,40 Niechorze, wjazd na wprost z ul. Jeziornej w ul. Rybacką (asfalt). (0,40)
8,80 Niechorze, dworzec PKS i dworzec Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej. Koniec (początek) szlaku. (0,00) 
Możliwość kontynuowania trasy „Wschodnim Szlakiem Łącznikowym”. 

 


(5)„Wschodni Szlak Łącznikowy” – liniowy, kolor czarny
„Wschodni Szlak Łącznikowy” – liniowy, kolor czarny Szlak stanowiący połączenie szlaku żółtego (w Rewalu) ze szlakami w Niechorzu.

05_szlak_mini.jpg
 

Przebieg szlaku:
0,00 Rewal, skrzyżowanie ulic: Władysława Łokietka i Matejki. Wjazd w ul. Władysława Łokietka aby po 400 m. skręcić w lewo jadąc nadal tą ulicą.(4,20) 
0,80 ewal, skręt w prawo w ul. Saską i po dojeździe do ul. Brzozowej (po 250 m.) skręcamy w lewo w ul. Brzozową.(3,40) 
1,25 Rewal, skrzyżowanie ul. Brzozowej z ul. Klifową. Skręt w prawo w ul. Klifową, która następnie przechodzi w lokalną drogę łączącą Rewal z Niechorzem. Po lewej stronie las (głównie sosnowy).(2,95) 
2,65 Mijamy po prawej stronie cmentarz, jadąc nadal na wprost.(1,55) 
3,20 Niechorze, ul. Klifowa. Na lewo dojazd do latarni morskiej w Niechorzu (udostępniona do zwiedzania)(1,00) 
3,35 Niechorze, ul. Klifowa, skręt w prawo, a po ok. 100 m skręt w lewo i dalej jazda ul. Polną. Mijamy skrzyżowanie z ul. Trzebiatowską. ul. Polna przechodzi w ul. Kolejową.(0,85) 
4,20 Niechorze, centrum, dworzec PKS i dworzec Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej. Koniec (początek) szlaku. Miejsce styku (węzeł) szlaków Niechorza.(0,00) 

 


(7)Śladami Rybołówstwa Morskiego
liniowy, kolor czerwony Szlak przebiega między Niechorzem, a Pogorzelicą. Prowadzony jest ulicami tych miejscowości (nawierzchnia głównie asfaltowa i kostka betonowa).

07sladami_rybolostwa_mini.jpg
  

Przebieg szlaku:
0,00 Niechorze, dworzec PKS, dworzec kolejowy Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej. Przejazd główną ulicą Niechorza – Aleją Bursztynową.(4,20)
0,80 Niechorze, po prawej stronie alei, Muzeum Rybołówstwa Morskiego. (3,40)
1,40 Jazda na wprost ok. 600 m 1,40 Niechorze, most na Kanale Liwia Łuża. Za mostem skręt w lewo drogą równoległą do kanału. Po przejechaniu ok. 200 m po lewej stronie dojście (ok. 50 m) do Wrót Samoczynnych na tym kanale (drogowskaz). Jedziemy nadal drogą i po 200 m jesteśmy w Pogorzelicy (ul. Wojska Polskiego).(2,80)
1,90 Pogorzelica, ul. Wojska Polskiego. Jedziemy nadal prosto mijając liczne ośrodki wczasowe (po obu stronach ulicy).(2,30)
2,80 Pogorzelica, skrzyżowanie ul. Wojska Polskiego z ul. L. Teligi. Skręt w prawo w ul. L. Teligi. (1,40)
3,50 Pogorzelica, dojazd do ul. Sołdka, skręt w lewo w ul. Sołdka.(0,70)
3,70 Pogorzelica, dojazd do ul. Słonecznej, skręt w prawo w ul. Słoneczną. Po ok. 400 m dojazd na wysokość przejazdu kolejowego. Przed przejazdem kolejowym wjeżdżamy w lewo w ul. Leśną.(0,50)
4,20 Dojazd ul. Leśną na teren dworca Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej (budynek zabytkowy). Koniec (początek) szlaku.
Możliwość kontynuowania trasy szlakiem „Leśnym Duktem” lub powrotu do centrum Niechorza szlakiem „Jeziora Liwia Łuża”. (0,00) 

 


(6)Śladami Historii Niechorza
Szlak „Śladami Historii Niechorza” – liniowy, kolor niebieski (na terenie Niechorza).Niechorze położone między Morzem Bałtyckim, jeziorem Liwia Łuża i Kanałem Liwia Łuża jest jedną z najatrakcyjniejszych miejscowości Gminy Rewal.

 

06historii-niechorza.jpg
 

Przebieg szlaku:
0,00 Niechorze, centrum, rejon dworca PKS i dworca Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej, obiekt zabytkowy.
0,10 Niechorze, wjazd w al. Bursztynową, następnie wjazd w lewo w ul. Krakowską.
0,30 Niechorze, skręt w lewo w ul. Parkową (nawierzchnia asfaltowa). Po 200 m po prawej stronie park, w którym znajduje się głaz narzutowy z tablicą pamiątkową. Tu również jedno z głównych wejść na plażę i molo.
0,70 Niechorze, wjazd w lewo z ul. Parkowej w ul. Morską. Po 100 m. dojazd do ul. Kolejowej, skręt w prawo w ul. Kolejową. 
Uwaga: na tej ulicy duży ruch samochodowy (nawierzchnia asfaltowa).
0,90 Niechorze, wjazd w prawo (skośnie) w ul. Ludną. Po prawej stronie tej ulicy zabudowania o konstrukcji ryglowej (typu gospodarczego) - zagroda z XVIII- XIX w. Niewielka (prywatna) ekspozycja wystawowa. Nawierzchnia asfaltowa.
1,40 Niechorze, mijamy skrzyżowanie z ul. Nadmorską, ul. Ludna łagodnie wznosi się do góry. Droga gruntowa twarda. Po 300 m po prawej stronie droga rowerowo-piesza z kostki betonowej. Zgodnie ze znakiem szlaku (na głazie) skręcamy w nią. Po 100 m. skręt w lewo w drogę rowerowo-pieszą.
1,80 Dojazd do Latarni Morskiej w Niechorzu, wjazd (w lewo) na dziedziniec latarni.Po zwiedzeniu latarni morskiej, zjazd w kierunku ul. Klifowej 
2,00 Niechorze, ul. Klifowa. Koniec szlaku.
Możliwość kontynuowania trasy „Wschodnim Szlakiem Łącznikowym”. 

 


 (4)Rewalska Kraina Słońca 
Rewal położony na wysokim klifie jest jednym z większych kurortów nadbałtyckich w Województwie Zachodniopomorskim i stanowi centrum administracyjne, kulturalne i oświatowe Gminy Rewal.

04kraina-slonca.jpg

Przebieg szlaku:
0,00 Rewal, początek (koniec) szlaku, zlokalizowany jest na wysokości Zespołu Szkół Sportowych i hali sportowej przy ul. Kamieńskiej. (10,00)
Jadąc w kierunku zachodnim (ul. Boh. Westerplatte), po 100 m. skręt w prawo w ul. Szkolną i dalej znów po 100 m skręt w prawo w ul. Słowackiego, a następnie w lewo do ul. Nowy Świat. Tutaj po skręcie w prawo dojazd ul. Nowy Świat do ul. Władysława Łokietka.
0,70 Skrzyżowanie ulic: Nowy Świat, Wł. Łokietka i Matejki. Skręt w lewo w ul. Mateki,
 a po 100 m. skręt w prawo w ul. Piastowską, którą docieramy do ul. Klifowej. (9,30)
1,25 Rewal, skrzyżowanie ulic: Piastowskiej i Klifowej. Skręt w lewo w ul. Klifową 
 i przejazd nią. Po prawej stronie panorama Bałtyku. Ul. Klifowa biegnie koroną klifu. Na tym odcinku szlaku można zauważyć rozwiązania inżynieryjne zabezpieczające skarpę klifu przed niszczącym działaniem morza. (8,75)
2,00 Rewal, z ul. Klifowej wjazd w ul. Mickiewicza, a po 100 m. skręt w prawo w dojazd do ul. Sikorskiego. W tym miejscu możliwość zejścia na plażę. Po ok. 150 m skręcamy w lewo (skośnie) w ul. Warszawską, którą docieramy do ul. Saperskiej na której należy zwrócić uwagę na pomnik przyrody - ostrokrzew kolczasty - krzew o wysokości 5,5 m. (8,00)
2,70 Rewal, wjazd (w prawo) w ul. Saperską (okólna jednokierunkowa), którą docieramy do ul. Dworcowej. Tu możemy wrócić (wybierając krótki spacer rowerowy) w lewo ul. Dworcową mijając po prawej stronie bryłę nowoczesnego kościoła rzymskokatolickiego pw. Najświętszego Zbawiciela o ciekawym rozwiązaniu architektonicznym - konstrukcji symbolizującej serce i stylizowanej na łódź rybacką. Wewnątrz znajduje się XV-wieczny gotycki tryptyk przedstawiający Matkę Boską w otoczeniu świętych. Zasadnicza trasa prowadzi dalej prosto do skrzyżowania ulic; Dworcowej i Kamieńskiej.(7,30)
3,40 Rewal, skrzyżowanie: Dworcowa – Kamieńska. Skręt w prawo i jazda drogą
 rowerowo- pieszą w kierunku Trzęsacza. (6,60)
4,70 Trzęsacz, centrum, skrzyżowanie ul. Kamieńskiej i Pałacowej. Skręt w lewo w ul. Pałacową (wskazane przejście z rowerem przejściem dla pieszych).
Trzęsacz (opis w szlaku „Śladami Zabytków Architektury”). Przejazd ul. Pałacową. Po lewej stronie neogotycki kościół i pomnikowe drzewa. (5.30)
4,95 Skręt w lewo w ul. Dworcową. Po ok. 100 m. mijamy przystanek Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej w Trzęsaczu. Nadal jazda na wprost (droga przez pola). (5,05)
6,20 Po ok. 1,25 km skręcamy w lewo na drogę prowadzącą do widocznych w dali
 zabudowań. Dojazd do skrzyżowania. (3,80)
6,90 Skrzyżowanie. Po lewej stronie w odległości ok. 150 m. (drogowskaz turystyczny na szlaku) budynek zabytkowego dworca w Rewalu na trasie Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej. Skręt w prawo (droga gruntowa), jedziemy wzdłuż torów kolejowych.(3,10)
8,25 Docieramy do zabudowań osady Śliwin (ul. Słoneczna). Po lewej stronie przystanek Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej w Śliwinie. Przejazd na wprost w ul. Spacerową i po ok. 150 m., skręt w Aleję Lipową, którą za przejazdem kolejowym wjeżdżamy (na wprost) w ul. Słoneczną.(1,75)
9,30 Skrzyżowanie ul. Słonecznej z ul. Kamieńską (droga nr 102). Skręt w lewo na drogę rowerowo-pieszą i po chwili (na przejściu dla pieszych) przechodzimy z rowerami na równoległą do ulicy drogę rowerowo-pieszą, którą docieramy na wysokość hali sportowej i zespołu szkół sportowych w Rewalu. (0,70)
10,00 Rewal, koniec (początek) szlaku.(0,00)
Możliwość kontynuowania trasy szlakiem „Śladami Zabytków Architektury” lub „Wschodnim Szlakiem Łącznikowym”. 

 


(9)Leśnym Duktem  
Pętlowy kolor żółty. Szlak rekreacyjny biegnący głównie drogami leśnymi a także drogami o nawierzchni asfaltowej czy z kostki betonowej.

 

09lesnym-duktem_mini.jpg
 

Przebieg szlaku:

0,00 Pogorzelica, dworzec Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej, przejazd ul.(6,60) Leśną mijamy camping i ośrodek jeździecki.
0,70 Dojazd do lasu – nawierzchnia z płyt betonowych. Jedziemy cały czas
 drogą z płyt betonowych. Z prawej strony zarastające jezioro Konarzewo, a następnie Bielikowe Wydmy. (5,90)
2,90 Koniec drogi betonowej. Przed nami teren jednostki wojskowej. Skręt w lewo na leśną drogę gruntową. Przejazd lasem zgodnie z oznakowaniem szlaku.
 (3,70)
4,40 Skręt w lewo (również w leśną drogę gruntową). Przed nami zabudowania Pogorzelicy. (2,20)
4,70 Pogorzelica, dojazd do ul. Wojska Polskiego i dalej jedziemy tą ulicą w prawo. (1,90)
5,05 Pogorzelica, ul. Wojska Polskiego, w prawo dojazd do plaży (drogowskaz). Dalej jazda na wprost. (1,55)
5,50 Pogorzelica, dojazd do ul. Słonecznej. W prawo dojazd do plaży (drogowskaz). Skręt w lewo w ul. Słoneczną. Pogorzelica, dojazd do ul. Leśnej (skręcamy w nią). (1,10)
6,60 Pogorzelica, ul. Leśna, dworzec Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej. Koniec (początek) szlaku. (0,00)
Mozliwość kontynuawania trasy szlakiem „Śladami Rybołówstwa Morskiego” lub „Jeziora Liwia Łuża. 

 


 (3)Śladami Zabytków Architektury 
Pętlowy, kolor czerwony Szlak pętlowy, zaczynający się w centrum Trzęsacza, by przez tereny zwane Chłopskimi Łąkami, Dreżewo, Pustkowo wrócić do Trzęsacza.

03architektury_mini.jpg
  

Przebieg szlaku:
0,00 Trzęsacz, skrzyżowanie ulic: Kamieńskiej i Pałacowej. Jazda ul. Pałacową. (8,90) Nawierzchnia asfaltowa. Po 200 m mijamy po lewej stronie kościół neogotycki. Przy kościele pomnikowe drzewa - lipy drobnolistne.
0,30 Trzęsacz, ul. Pałacowa. W lewo dojazd do widocznego przystanku Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej. (8,60)
1,30 Wjazd na bruk, a potem drogowe płyty betonowe. Nadal jazda na wprost. (7,60)
3,05 Przejazd przez most na Kanale Lądkowskim, a po 100 m mijamy położony po lewej stronie drogi przystanek Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej – Dreżewo. Wjazd do wsi Dreżewo.
 (5,85) 

3,60 Dreżewo, jesteśmy w centrum wsi na skrzyżowaniu. Na prawo widoczny zespół pałacowo – parkowy w Dreżewie. (5,30) Pałac w Dreżewie wybudowany ok. 1860r. przez rodzinę von Boninów. W 1890 r. pałac spłonął. Odbudowany został wg założeń pierwotnych. Jest budowlą dwukondygnacyjną (parter, piętro). Aktualnie odbudowywany (własność prywatna). Pałac zlokalizowany jest w parku (7,5 ha) z ciekawym starodrzewem takie jak kasztany jadalne i miłorzęby.

Od skrzyżowania w centrum wsi jazda na wprost. Po prawej stronie mijamy pałacowe zabudowania gospodarcze i wjeżdżamy na drogę gruntową utwardzoną.
4,20 Przejazd ponownie przez Kanał Lądkowski. Jedziemy drogą na północ między łąkami.(4,70)
6,65 Przejazd przez drogę nr 102 (uwaga na ruch samochodowy) i wjeżdżamy do Pustkowa (ul. Bałtycka). Asfalt.
(2,25)
6,85 Pustkowo, jesteśmy na skrzyżowaniu ulic: Bałtyckiej i Słonecznej. Skręt w prawo ul. Słoneczną. Jedziemy nadal na wschód ul. Słoneczną. Na skrzyżowaniu z ul. Nadmorską styk ze znakowanym szlakiem rowerowym – czarnym. Nadal jazda ul. Słoneczną. (2,05)
7,35 Opuszczamy Pustkowo (skrzyżowanie z ul. Polną) i jedziemy w kierunku Trzęsacza. Wjazd na drogę rowerową (polbruk). Na wjeździe do Trzęsacza po prawej stronie na wprost zejścia plażowego znajduje się budynek Starej Kuźni (pod koniec XIX w. stacja ratownictwa brzegowego).(1,55)
8,90 Trzęsacz, centrum. W lewo dojazd do Multimedialnego Muzeum na 15 Południku i ruin gotyckiego kościoła, a także możliwość zejścia na plażę. Koniec szlaku. (0,00)
Możliwość kontynuowania trasy szlakiem „Rewalska Kraina Słońca

 


(2)Zachodni Szlak Łącznikowy

liniowy, kolor czarny
 Szlak liniowy między miejscowością Pobierowo, a miejscowością Pustkowo (doprowadza turystę do szlaku czerwonego). Nawierzchnia: kostka, asfalt, droga gruntowa.

07sladami_rybolostwa_mini.jpg
  

Przebieg szlaku:
0,00 Pobierowo, ul. Grunwaldzka (styk ze szlakiem niebieskim). Przejazd ul. Grunwaldzką w kierunku wschodnim.(3,30)
1,40 Wyjazd z Pobierowa (nawierzchnia z kostki i dalej droga gruntowa i kostka). Przejazd przez las. (1,90)
2,25 Wjazd do Pustkowa (droga asfaltowa). Pustkowo, osada letniskowa położona nad Bałtykiem na brzegu kilfowym. (1,05)
2,50 Pustkowo, skrzyżowanie ul. Bałtyckiej i Słonecznej (centrum). Skręt w lewo w kierunku morza. Po 100 m skręt w prawo w ul. Nadmorską. (0,80) 

3,00 Pustkowo, ul. Nadmorska, po lewej stronie dwa wiązy szypułkowe o wysokości 26 m od 2003 r. pomniki przyrody i Krzyż Chrystusowy postawiony dla uczczenia Ojca Świętego Jana Pawła II – Papieża Polaka oraz pamięci Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego, stanowiący wierną replikę krzyża stojącego od ponad 100 lat w polskich Tatrach na górze Giewont. (0,30)
3,30 Pustkowo, dojazd do ul. Słonecznej. Koniec szlaku łącznikowego (styk ze szlakiem czerwonym). (0,00)
Możliwość kontynuowania trasy szlakiem „ Śladami Zabytków Architektury”.

 


 (1)Letniskowy Szlak Pobierowa
pętlowy, kolor niebieski Szlak na całej długości w obrębie miejscowości

 Pobierowo – jedno z najpopularniejszych kąpielisk morskich na zachodnim wybrzeżu Bałtyku, położone wśród brzozowo-sosnowych lasów jest największą miejscowością Gminy Rewal.

01LetniskowyPobierowa.jpg
  

Przebieg szlaku: 
0,00 Dworzec PKS (ul. Grunwaldzka i Jana z Kolna).(5,50) Jedziemy w kierunku ul. Wojska Polskiego.
0,10 Skręt w prawo w ul. Wojska Polskiego, dojeżdżamy do ul. Mickiewicza. (5,40)
0,55 Skręt w prawo w ul. Mickiewicza, by po 100 m skręcić w lewo w ul. Grunwaldzką (4,95)
1,25 Wjazd w prawo w ul. Spokojną, a po 100 m, skręt w lewo w ul. Ciechanowską (4,25)
1,85 Skręt w lewo. Przejazd przez ul. Grunwaldzką i wjazd (na wprost) na drogę gruntową prowadzącą przez las.
(3,65)
2,80 Dojazd do drogi asfaltowej. Skręt w lewo na tę drogę. Przejazd na wprost przez (2,70) ul. Mickiewicza i dalej jazda prosto.
4,00 Skręt w lewo na drogę gruntową – początek ul. Orzeszkowej, którą dojazd do ul. Szczecińskiej.
(1,50) 


4,20 Skręt w lewo w ul. Szczecińską i po 100 m, skręt w prawo w ul. Reymonta. Po dojeździe do ul. Pomorskiej (nawierzchnia: kostka, asfalt), jedziemy do ul. Południowej, skręcamy w lewo w ul. Południową. Jadąc nią dalej mijamy (po prawej stronie) kościół. Po 300 m skręcamyw lewo.
5,30 Wjazd w prawo w ul. Moniuszki. Jadąc dalej ul. Moniuszki po prawej stronie mijamy (0,20) tereny kompleksu sportowego gdzie znajdziemy boisko sztuczne o wymiarach 105 x 65m, skate park, 5 kortów tenisowych, boisko wieloczynnościowe do koszykówki i siatkówki.
5,50 Dojazd do ul. Zgody. Koniec szlaku. (0,00)