Administrator
Odsłony: 5601

n-muzeum05 mini

Ze względu na sprzyjające warunki geograficzne (wybrzeże morskie, jezioro) rybołówstwo wśród mieszkańców Niechorza i okolic odgrywało bardzo ważną rolę. Ukazanie tego zjawiska stało się podstawą stworzenia Muzeum Rybołówstwa, którego inicjatorami byli mieszkańcy Niechorza rybak H. Gmyrek i historyk S.Kropidłowski oraz kustosz Muzeum Narodowego w Szczecinie W.Kopczyński.
Otwarcia ekspozycji dokonano w czerwcu 1994 r.Prezentowane w trzech niewielkich salach wystawy ukazują specyfikę zawodu rybaka, posługującego się w swojej pracy określonymi narzędziami i sprzętem pomocniczym. Na wystawach odnajdujemy typowy sadz do przechowywania ryb (miejscowa nazwa " kibel"), zestaw sieci i haczyków, kosze do transportu ryb, żelazne kotwice, więcierze, ościenie kowalskiej roboty oraz szereg innych ciekawych przedmiotów charakterystycznych dla zawodu rybaka. Zebrane w trakcie tworzenia muzeum zabytki stanowią interesujący wycinek kultury pomorskiej, kształtowanej poprzez określone warunki ekologiczne.
W formie plenerowej prezentowana jest wystawa łodzi rybackich zgromadzonych przez samych rybaków i przekazanych jako dary do muzeum. Łodzie stanowią interesujący przykład drewnianego szkutnictwa na Pomorzu w okresie powojennym i zmian jakie w szkutnictwie następują.